Wykorzystywany jest w zajęciach terapeutycznych oraz treningu sportowym np. podczas ćwiczeń stabilizacyjnych lub dla poprawy reakcji równoważnych.
Trening sensomotoryczny polega na stymulowaniu odruchowych mechanizmów kontroli ustawienia segmentów ciała względem siebie. Funkcję proprioceptorów (receptorów czucia głębokiego) można poprawić po przez specjalistyczne ćwiczenia. Dla wzmocnienia funkcji motorycznych na poziomie rdzenia powinno się wykonywać ćwiczenia równowagi i utrzymania odpowiedniej pozycji ciała zarówno z kontrolą jak i bez kontroli wzroku. Terapia i trening powinna także uwzględniać ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące, co możemy uzyskać przez wykorzystanie niestabilnego podłoża. Wykonujemy je, aby nasz aparat ruchu pracował w sposób bardziej skoordynowany i był gotowy do wykonywania zadań, które stawia przed nami działanie w naturalnych warunkach.
Ten rodzaj treningu możemy wykorzystywać jako przygotowanie w każdej dyscyplinie sportowej, w celu kształtowania wzorców ruchowych charakterystycznych dla danej dyscypliny.
Techniki stymulacji sensorycznej polegają na pobudzaniu określonych typów receptorów, dzięki czemu otrzymujemy odpowiedź w postaci zmiany napięcia mięśniowego oraz tkanek okołostawowych. Analiza położenia własnego ciała w przestrzeni oraz precyzyjne odbieranie zmian i wielkości napięcia mięśniowego umożliwia poprawę reakcji zwrotnych.
Większość problemów ortopedycznych wynika z zaburzeń o charakterze biomechanicznym. Ćwiczenia sensomotoryczne działają tu prewencyjnie zmniejszając ryzyko odniesienia urazu.